Tennis: Final applause for the departmental championship

Lacq-Arthez and Luy-de-Béarn stand out

In Béarn, TC Lacq-Arthez and TC Luy de Béarn stood out especially with 2 titles each. Lucie Benardais (15/1) and Hervé Sarthou (15/1) registered their names in the winners of the 3rd series event, a historic double for the Lacq-Arthez club. As for the club based in Serres-Castet, its representatives Stéphane Roméo (5/6) in 35+ and Frédéric D’Argoubet (3/6) in 50+ won its final, while Hugo Baillon (1 / 6), injured, was forced to retire in singles and then lose in doubles with teammate Antoine Renard (1/6), himself crowned the previous week among the youth.

Among the other Bearn clubs represented in these finals, the clubs of Orthez, Lescar, Pau and Denguin each won a title. Also noteworthy is the disappointment of TC Lons, whose 4 finals were lost.

The full list

Single women

2nd round • Winner: Marie Bannmeyer (0, Aviron Bayonnais). Finalist: Agathe Siroit (5/6, TC Billère).

3rd series • Winner: Lucie Benardais (15/1, TC Lacq-Arthez). Finalist: Camille Normandin (15/4, Biarritz Olympique).

4th series • Winner: Valentine Ampe (30/1, TC Pau). Finalist: Anaïs Kohl (30/1, TC Pau).

35 + • Winner: Sophie Henry de Villeneuve (15, Biarritz Olympique). Finalist: Céline Rodrigues (15, TC Lons).

40 + • Winner: Claire Loulière (5/6, Biarritz Olympique). Finalist: Sophie Paillé (5/6, Gan Olympique).

45 + • Winner: Marion Willem (4/6, TC Luzien). Finalist: Laurence Huart (15/1, Biarritz Olympique).

50 + • Winner: Sandrine Duro (15/1, Biarritz Olympique). Finalist: Isabelle Bousseau (15/1, TC Lons).

55 + • Winner: Isabelle Labadie (5/6, Biarritz Olympique). Finalist: Chantal Monclair (5/6, USPA).

60 + • Winner: Marie-Hélène Krause (15/3, Biarritz Olympique). Finalist: Christine Ricard (15/5, TC Orthez).

65 + • Winner: Françoise Dupey (15/4, Biarritz Olympique). Finalist: Marie Bilbao (15/3, Biarritz Olympique).

70 + • Winner: Martine Cayrac (15/4, Biarritz Olympique). Finalist: Sophie De Léglise (30, TC No).

75 + • Winner: Patricia Goutal (30, TC Orthez). Finalist: Marie-Josée Mendiboure (30/2, Aviron Bayonnais).

Single Gentlemen

2nd series • Thomas Sassus (1/6, TC Denguin). Finalist: Hugo Baillon (1/6, TC Luy de Béarn).

3rd series • Winner: Hervé Sarthou (15/1, TC Lacq-Arthez). Finalist: Cédric Larcebeau (15/1, TC Bassussarry).

4th series • Winner: Julien Arburua (30/1, TC Luzien). Finalist: Esteban Darribère (30/1, TC Lacq-Arthez).

35 + • Winner: Stéphane Roméo (5/6, TC Luy de Béarn). Finalist: Samuel Cazaux (5/6, TC Lons).

40 + • Winner: Xabi Valdivielso (1/6, Aviron Bayonnais). Finalist: Jérôme Barrier (4/6, Biarritz Olympique).

45 + • Winner: Aymeric Labourdique (4/6, TC Mouguerre). Finalist: Luc Lambert (15/2, TC Bassussarry).

50 + • Winner: Frédéric D’Argoubet (3/6, TC Luy de Béarn). Finalist: Jean-Philippe Scribans (15/1, TC Mourenx).

55 + • Winner: Franck Lada (15, Biarritz Olympique). Finalist: Michel Locardel (15, TC Lescar).

60 + • Winner: Christophe Martinet (15, TC Lescar). Finalist: Pierre Bidegain (15/1, Boeil-Bezing Sports).

65 + • Winner: Fernand Olmo (15/2, Biarritz Olympique). Finalist: Jean-Christophe Dioze (15/2, TC Lons).

70 + • Winner: Philippe Lesbordes (15/3, Biarritz Olympique). Finalist: Olivier Monmarche (30, Anglet Olympique).

75 + • Winner: Michel Hervy (15/2, Biarritz Olympique). Finalist: Pierre Arrondel (15/3, Biarritz Olympique).

Women’s Doubles

Winners: Isabelle Labadie (5/6, Biarritz Olympique) and Sophie Henry de Villeneuve (15, Biarritz Olympique). Finalists: Ambre Arnaud (5/6, TC Pau) and Line Vergez-Couret (15/2, TC Poey de Lescar).

Men’s Doubles

Winners: Romain Salesses (2/6, Biarritz Olympique) and Maxime Huot (2/6, Biarritz Olympique). Finalists: Antoine Renard (1/6, TC Luy de Béarn) and Hugo Baillon (1/6, TC Luy de Béarn).

Leave a Comment